Wspólna kampania instytucji bankowych i policji stawia na edukację obywateli w zakresie cyberbezpieczeństwa. Rośnie liczba ataków cyberprzestępców wykorzystujących socjotechniki do zdobycia zaufania ofiar i kradzieży pieniędzy. Organizatorzy kampanii przypominają o kluczowych zasadach ochrony przed cyberoszustwami. Mieszkańcy Mikołowa są zachęcani do ostrożności w Sieci.
W ostatnich latach obserwuje się alarmujący wzrost przypadków oszustw internetowych, które opierają się na manipulacji i wykorzystaniu socjotechnik. W ramach kampanii „Bankowcy dla CyberEdukacji”, instytucje takie jak Związek Banków Polskich oraz Fundacja Warszawski Instytut Bankowości przypominają o konieczności weryfikacji każdego podejrzanego kontaktu w mediach społecznościowych oraz wiadomościach SMS. Oszuści często podszywają się pod osoby, które mają wzbudzać zaufanie, co zwiększa ryzyko utraty pieniędzy.
Władze zachęcają do podejmowania działań ochronnych, takich jak niezapewnianie dostępu do kont bankowych, a także unikanie podejmowania decyzji pod wpływem emocji. Edukacja na temat cyberbezpieczeństwa staje się istotna zarówno dla prywatnych użytkowników, jak i dla firm. Mikołowska społeczność ma możliwość korzystania z dostępnych materiałów edukacyjnych oraz informacji na temat ochrony przed cyberzagrożeniami we własnych bankach, co przyczynia się do ogólnej poprawy świadomości w zakresie bezpieczeństwa internetowego.
W ramach kampanii swoich sił użyczają znane osobistości, takie jak Daria Widawska i Jerzy Kryszak, które podkreślają znaczenie odpowiedniego przygotowania na potencjalne zagrożenia. Organizatorzy akcji apelują do wszystkich użytkowników Internetu o czujność i dbałość o swoje dane osobowe oraz finansowe, co z pewnością pomoże ograniczyć liczbę ofiar cyberprzestępców.
Źródło: Policja Mikołów
Oceń: Cyberzagrożenia: Podwyższona czujność na oszustwa internetowe
Zobacz Także