Aleksander Marian Radecki, urodzony 5 września 1951 roku w Mikołowie, to postać o wielkim znaczeniu w polskim Kościele katolickim. Jako duchowny, jego działalność obejmuje różnorodne aspekty teologii, a jego wkład w edukację akademicką jest nieoceniony.
Radecki jest także rekolekcjonistą, co oznacza, że prowadzi duchowe ćwiczenia mające na celu pogłębienie wiary i relacji z Bogiem. Jego zaangażowanie w życie akademickie sprawia, że jest ściśle związany z uczelniami rzymskokatolickimi we Wrocławiu, gdzie przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie studentom.
Warto również podkreślić, że pełni funkcję kapelana honorowego Ojca Świętego oraz kanonika honorowego Kapituły Metropolitalnej Wrocławskiej. Ponadto, jest penitencjarzem katedralnym, co oznacza, że odpowiada za duszpasterstwo w zakresie sakramentu pokuty. Jego aktywność nie ogranicza się tylko do duszpasterstwa, bowiem jest także felietonistą, dzieląc się swoimi przemyśleniami i refleksjami z szerszym audytorium.
Biografia
Urodziny Aleksandra Radeckiego miały miejsce w 1951 roku w Mikołowie, w regionie śląskim. Został on drugim dzieckiem Henryka oraz Klary z domu Jastrzębskiej. Po zaledwie trzech latach życia, rodzina zdecydowała się na przeprowadzkę do Raciborza. Tam młody Aleksander zdobył wykształcenie, które zaczynało się od Szkoły Podstawowej nr 11, aby następnie przejść do Szkoły Muzycznej I stopnia, gdzie kształcił się w zakresie gry na fortepianie. Ukończył także II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, w którym to zdobył świadectwo maturalne w 1969 roku.
Po maturze, z uwagi na problemy zdrowotne związane z chorobą nerek, Radecki podjął pracę zawodową jako pomocnik ślusarza w Raciborskiej Fabryce Kotłów. Rok 1970 przyniósł nowy rozdział w jego życiu, kiedy to rozpoczął studia teologiczno-filozoficzne w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. W dniu 29 maja 1976 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk abpa Henryka Gulbinowicza w archikatedrze wrocławskiej pw. św. Jana Chrzciciela.
Po pomyślnym ukończeniu studiów, Radecki został skierowany do pracy duszpasterskiej. Pełnił funkcję wikariusza w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Szczawnie-Zdroju od 1976 do 1980 roku, a następnie był wikariuszem w parafii pw. św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego w Brochowie (1980-1983) oraz w parafii pw. św. Rodziny, gdzie wykonywał swoją posługę na Biskupinie i w Sępolnie we Wrocławiu. W sierpniu 1985 roku objął stanowisko administratora, a następnie proboszcza parafii pw. św. Jadwigi w Mokrzeszowie, gdzie pozostał aż do roku 1991.
Po powrocie do Wrocławia w 2 czerwca 1991 roku został jednym z ojców duchownych w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym. Oprócz pracy z klerykami, kontynuował własne kształcenie, osiągając stopień licencjata w 1996 roku oraz doktora nauk teologicznych na Papieskim Wydziale Teologicznym w 2006 roku. Nieprzerwanie rozwijał swoje umiejętności, uczestnicząc w Szkołę Formacji Ojców Duchownych Seminariów Diecezjalnych i Zakonnych (1996-1997) oraz w Podyplomowym Studiu Duchowości Katolickiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w 2007 roku.
W ramach swoich obowiązków w seminarium, Radecki aktywnie prowadził rekolekcje dla duchowieństwa w całej Polsce. Od 2005 do 2013 roku pełnił funkcję Diecezjalnego Dyrektora Unii Apostolskiej Kleru Archidiecezji Wrocławskiej, a jego doświadczenie wzbogacane było również przez członkostwo w Radzie Programowej ds. Formacji Stałej Kapłanów w Archidiecezji Wrocławskiej, do której włączono go w 2005 roku.
Za swoje osiągnięcia, Radecki był wielokrotnie wyróżniany przez hierarchię kościelną. Wśród jego odznaczeń znajduje się Rochettum et Mantolettum przyznane 15 maja 1992 roku oraz tytuł Prałata Honorowego Jego Świątobliwości papieża Jana Pawła II nadany 20 września 1993 roku. Posługę w seminarium zakończył 17 czerwca 2014 roku, przyjmując potem zlecenie wikariusza biskupiego ds. stałej formacji kapłanów. Od 2017 roku prowadził także wykłady z zakresu spowiednictwa dla diakonów w Wrocławiu. Po przejściu na emeryturę 1 lutego 2019 roku, osiedlił się jako rezydent w katedralnej plebanii.
Aleksander Radecki był również aktywny pisarsko, współpracując z różnymi wydawnictwami jako felietonista i redaktor, w tym z Gościem Niedzielnym, Niedzielą, Gazetą Seniora oraz Gazetą Wrocławską.
Przypisy
- a b c d Najbliższy wieczór tumski, informacja na stronie portalu "proarte.org" z dnia 31.03.2019 r. [dostęp 20.08.2022 r.]
- a b Duszpasterze parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu na jej oficjalnej stronie internetowej [dostęp 20.08.2022 r.]
- a b c Ks. Aleksander Radecki dwa słowa o sobie, artykuł w "Gazecie Seniora" z dnia 17.02.2016 r. [dostęp 20.08.2022 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Grzegorz Olszowski | Krzysztof Nieciąg | Antoni StabikOceń: Aleksander Radecki