Kościół św. Mikołaja w Mikołowie-Bujakowie


Kościół Świętego Mikołaja w Mikołowie-Bujakowie jest zabytkowym rzymskokatolickim kościołem parafialnym, położonym w malowniczej dzielnicy Bujaków w województwie śląskim, w Polsce. Atrakcyjna lokalizacja sprawia, że jest to miejsce o dużym znaczeniu zarówno religijnym, jak i kulturowym dla lokalnej społeczności.

Kościół ten jest częścią dekanatu Mikołów, który należy do archidiecezji katowickiej. Znajduje się przy ulicy księdza Górka, co czyni go łatwo dostępnym dla wiernych oraz turystów odwiedzających ten region.

Jednym z wyróżniających się aspektów tej świątyni jest jej rola jako Sanktuarium Matki Bożej Bujakowskiej, gdzie odbywają się liczne uroczystości i pielgrzymki, przyciągające wiernych z okolicznych miejscowości.

Architektura

Świątynia, znana jako kościół św. Mikołaja, została wzniesiona około 1500 roku, co czyni ją jednym z ważniejszych zabytków tego regionu. W prezbiterium znajduje się nowoczesny ołtarz, który został stworzony w 1996 roku, wzorując się na drewnianym ołtarzu z 1888 roku. Na jego szczycie znajduje się figura pelikana, będąca jedynym zachowanym elementem z oryginalnego ołtarza.

W centralnej części ołtarza znajduje się ruchomy obraz patrona świątyni, św. Mikołaja, za którym kryje się figura Matki Bożej Bujakowskiej. Interesującym elementem jest również figura św. Piotra – pierwszego papieża, która umieszczona jest na desce, z której wykonany jest ołtarz, na którym Jan Paweł II odprawił Mszę św. podczas wizyty w Skoczowie.

Warto również zwrócić uwagę na zabytkową chrzcielnicę, pochodzącą z przełomu XV i XVI wieku. Ściany prezbiterium oraz kapliczki zdobione są renesansową techniką sgraffito, a także malowidłami, które dodają im charakterystycznego uroku.

Obrazy w głównej nawie przedstawiają trzy istotne ofiary opisane w Piśmie Świętym: ofiarę złożoną przez Abla, ofiarę Abrahama, kiedy odmówił złożenia swojego syna Izaaka, oraz najważniejszą – ofiarę Chrystusa na Golgocie. Jedna z kaplic poświęcona jest Miłosierdziu Bożemu, a inna św. Józefowi, patronowi rodzin.

Główna nawa, będąca najstarszą częścią świątyni, różni się stylistyką od innych elementów budowli: na ścianach znajdują się złocenia, a sufit zdobią drewniane deski. W chórze umieszczone są zabytkowe organy z 1889 roku, które w chwili obecnej wymagają gruntownego remontu.

W wieży kościoła znajdują się cztery dzwony: „św. Mikołaj”, „Maryja”, „Barbara” oraz „Konstanty”. Dodatkowo, witraże w świątyni przedstawiają ważne postacie świętych, w tym Wojciecha, Jacka, Izydora, Franciszka, Antoniego, Jadwigę, Barbarę, Annę oraz Krzysztofa.

Przypisy

  1. Spis obiektów nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków z terenu województwa śląskiego (stan na 24.08.2023 r.) wkz.katowice.pl [dostęp 27.09.2023 r.]
  2. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 20.02.2013 r.]
  3. Kościół. Sanktuarium Matki Bożej w Bujakowie. [dostęp 20.02.2013 r.]

Oceń: Kościół św. Mikołaja w Mikołowie-Bujakowie

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:9